יום ראשון, 9 בפברואר 2014

שאלה ותשובה על הסיפור "העיוורת" – שטיינברג

שאלה ותשובה על הסיפור "העיוורת" – שטיינברג

    שאלה ותשובה על הסיפור "העיוורת" – שטיינברג

תאר שני מפגשים בין דמויות (בין אותן דמויות או בין דמויות שונות) בסיפור קצר שלמדת. הסבר מה תורם כל מפגש להתפתחות העלילה ולמשמעות הסיפור.

תשובה
חלק 3 – התייחסות לשאלה
בסיפור העיוורת מתואר המפגש של חנה העיוורת עם בעלה – רבי ישראל, מיד לאחר האקספוזיציה שבה אמה של העיוורת מספרת לה שקרים על בעלה לעתיד.
בירח הדבש מממשת חנה את פני בעלה, שומעת את שיעולו, שומעת את הליכתו עם המקל ומבינה שבעלה הינו אדם מבוגר. וזאת בניגוד לדברי אמה בפתיחת הסיפור שטענה שהוא כבן שלושים. בנוסף, מבינה חנה כי בעלה אינו סוחר בטבק, שהרי סוחר בטבק אינו יכול להשתעל כך. פגישה זו עם הבעל תורמת להתפתחות העלילהמכיוון שחנה מתחילה לגלות את האמת על החתן ששידכו לה כבעל.
בהמשך הסיפור, חנה נפגשת שוב עם רבי ישראל כשהיא מגיעה לביתו ושוהה שם. היא משתוקקת לפתוח בשיחה עם בעלה שאינו מרבה לדבר. לאחר שהוא מסיים למנות את המטבעות, היא פונה אל רבי ישראל ושואלת אותו מדוע היה רעש רב מסביב לביתם. אולם הוא עונה לה בגסות ואומר לה "אין לך צורך לדעת". למרות זאת חנה מנסה בכל זאת ליצור קשר כלשהו עם הבעל, ושואלת מתי יאכל את ארוחת הצהרים? אולם הוא עונה לה שיש לו דברים חשובים יותר לעשות. כך מסתיימת גם פגישה זו עם הבעל. גם פגישה זו תורמת להתפתחות העלילה ולמשמעות הסיפור. חנה מבינה לאט לאט מיהו האדם שקיבלה כבעל: הוא אינו מרבה לדבר, כנראה שלא עסק הטבק הוא מסחרו, ובנוסף, יחסו אל האנשים השונים בכלל ואליה בפרט אינו אנושי.
חלק 4    דרכי עיצוב
מוטיב הדפיקות בסיפור ובמיוחד בפגישות שציינתי לעיל מדגיש את התפתחות העלילה. באמצעות מוטיב זה מגלה חנה  מיהו בעלה והיכן היא גרה. היא שומעת את הליכתו של הבעל ואת דפיקות המקל שבו הוא נעזר, שומעת את שיעולו, שומעת את האנשים הרבים מסביב לביתם והרעש, שומעת את צעדיו של הבעל ועוקבת אחריו בסיום הסיפור. דרך מוטיב זה ניתן לראות את ההתפתחות בעלילה שכן כך חנה מבינה שבעלה הוא מבוגר, מקצועו קברן, וכן שהם חיים בבית קברות. הסיפור הינו סיפור פואנטה. רק בסיום אנו מגלים שהבעל קברן ושהם גרים בבית קברות. במהלך הסיפור היו רמזים מטרימים לסיום זה כמו למשל: שיעולו של הבעל, מניית הכסף של פרוטות, הבעל יודע שהרבה תינוקות מתים ומהי המחלה שתוקפת אותם. כל הרמזים הללו תורמים להתפתחות העלילה, הן העיוורת והן הקוראים נמצאים בתהליך של חשיפת האמת.
חלק 5 – המסר
יחסי אמון ויושר חשובים מאוד בין בני אדם בכלל ובין בני משפחה בפרט. אנו מבינים זאת דרך המפגשים השונים של חנה עם רבי ישראל.  מפגשים אלו גורמים לחנה שאט נפש וכך מצביעים על משמעות הסיפור כפי שכתבתי לעיל.
  • המילים המודגשות מראות על הקשר בין השאלה לתשובה.
כתבה וערכה, ליאורה נחמני

אין תגובות:

פרסום תגובה