יום רביעי, 12 בדצמבר 2012

ההשפעה על עולמה של הפרט, המשפחה והחברה


מידע זה לקוח מאתר ויקיפדיה, לחצו כאן כדי לעבור לאתר המקורי ממנו לקוח  חומר זה


ההשפעה על עולמה של הפרט, המשפחה והחברה

תנאי החיים של היהודים בגטו השתנו הן מבחינה פרטית, משפחתית וחברתית. רוב היהודים בגטו היו במצב כלכלי קשה והיו בתהליכי גסיסה מתמשכים. כ-5% מכלל אוכלוסיית הגטו הצליחה לבסס עצמה מעמדית ולא סבלו מחרפת הרעב וכך נוצרו מעמדות בגטו.
תנאי הגטו גרמו לתנאים "נורמאלים" חדשים, עתה לאוכל ליד גופה וילד מורעב זה בסדר שכן אין בידך מה לעשות פרט להרג. בגטו הערכים התפוררו, אנשים מסוימים התעשרו מעסקאות מפוקפקות ולא רצו לעזור לחבריהם מהדאגה האישית לחייהם, איש אחד גנב מהשני ובבית היו צעקות על שהילד אכל כף אטריות אחת יותר מדי. אדישות וחוסר רגישות למצב הקשה בגטו הפכה לטבעית ולמרות זאת היודנראטים והחברה ניסו לשפר את התנאים וליזום פעילויות להישרדות רוחנית ופיזית.
במשפחה :
  1. הרס התא המשפחתי כמקום הגנה -
    • האישה - תפקיד ראש המשפחה תפסה האישה פעמים רבות לאחר שהגברים נשלחו למחנות עבודה או שלא יכלו לתפקד כי לא יכלו לפרנס את המשפחה. המאבק להישרדות חייב את המשפחה בכלל ואת הנשים היהודיות בפרט להתמודדות עם הצורך בהשגת מזון, בתחזוקת הבית ובטיפול בילדים. נשים עמדו שעות ארוכות בתור לקבלת מזון, ומן המזון הנחות שקיבלו הן אלתרו דברי מאכל. משימה נוספת הייתה קיצוב המזון בתוך המשפחה, כדי למנוע מצב של מחסור מתמשך.
    • הילד - ילדים רבים נשלחו על ידי הוריהם להשיג מזון ועל ההורה הוטלה המשימה למנות את אחד מבניו בידיעה שהוא עלול לא לחזור. כך נוצר מצב בו הילדים דאגו להורים ולא להפך.
  2. התרחקות הילדים מהמשפחה - הנשים נאלצו לתמרן בין ההכרח לעבוד למחייתה של המשפחה לבין הצורך בהשגחה על הילדים, ובמיוחד על הקטנים שבהם. עבור הילדים היה המעבר לגטו כרוך בהעדרן של מסגרות החינוך הרגילות, שנסגרו על פי ההוראות של השלטונות הנאציים. בתגובה, הופעלו מסגרות חינוך בלתי חוקיות על ידי ארגון העזרה הסוציאלית בשיתוף תנועות הנוער והמפלגות הפוליטיות, אך עדיין רק מקצת הילדים נקלטו במסגרות אלה. גם בתי היתומים ומוסדות הסעד שפעלו בגטו התקשו לקלוט את הנצרכים מקרב הילדים והנוער. רוב הילדים מצאו עצמם בחבורות ילדים שהתגנבו לחלק הארי של העיר כדי להביא דברי מזון לגטו.
בגטו התפוררו הערכי האנושיים, אך היה מאבק מתמשך לשמירה על צלם אנוש האדם והרצון לחיות כבני אדם.

אין תגובות:

פרסום תגובה