יום שני, 12 בנובמבר 2012

פקודה בלתי חוקית בעליל - אזרחות


(יש לציין שחומר זה לקוח מאתר, סיכומים.נט, ואינו נכתב כאן)

(למעבר לאתר לחצו כאן)

פקודה בלתי חוקית בעליל - אזרחות


פקודה בלתי חוקי בעליל
מהי פקודה בלתי חוקית בעליל ?פקודה בלתי חוקית בעליל הוא חוק או צו הסותר בתוכנו את הערכים הבסיסיים של חברה מתוקנת והוא בלתי מוסרי לחלוטין.
האם כל אי ציות לחוק, לפקודה או לצו נחשב למעשה עבריינות ?לא, ישנם מצבים, בעיקר במערכת הצבאית שבהם החייל חייב שלא לציית לחוק ולצו שהם בלתי חוקיים בעליל.
מה דינו של אדם שמציית לפקודה בלתי חוקית בעליל ?על הפרט מוטלת חובה שלא לציית לפקודה כזו והמציית לפקודה זו יועמד לדין.

בתאריך ה 29.10.1956 בכפר ערבי ישראלי בשם כפר קאסם הוטל עוצר בין השעות 17:00 עד השעה 06:00 בבוקר שלמחרת. כל תושבי הכפרים הערביים שבין פתח תקווה לנתניה היו חייבים להימצא בבתיהם בשעות העוצר. הפקודה שנתנה לחיילי צהל הייתה חמורה : "אין לבצע מעצרים ויש לירות על מנת להרוג בכל מפר עוצר". הפקודה פורסמה בצהריי אותו היום והפועלים הערבים שיצאו בשעות הבוקר המוקדמות לעבודה מחוץ לכפר לא ידעו דבר על העוצר שהוטל. כאשר סיימו את יום עבודתם הם חזרו לבית כרגיל, לאחר השעה 17:00. כאשר התקרבו לכפר, הם פגשו בכוחות משמר הגבול שפתחו עליהם באש והרגו 47 אנשים, בניהם 15 נשים ו 11 ילדים. הפועלים שחזרו לכפרים שכנים נעצרו על הפרת העוצר אך לא נורו על ידי יחידות משמר הגבול ששמרו בכפרם.  שוטרי משמר הגבול ומפקדיהם בכפרים הסמוכים הבינו שאין להוציא להורג את הפועלים מכיוון שלא ידעו דבר על העוצר שהוטל.
מפקד היחידה שביצעה את הרצח, וחיילי היחידה עצמה הועמדו לדין בבית דין צבאי ונמצאו אשמים. בית המשפט גזר עליהם עונשי מאסר. הנאשמים טענו כי פעלו לפי פקודה. בית המשפט לא קיבל את טיעונם וקבע שעל המעורבים ברצח חלה החובה שלא לציית לפקודה שתוכנה להרוג אזרחים חפים מפשע שלא היוו איום על בטחון החיילים. הפקודה שניתנה להם הייתה פקודה בלתי חוקית בעליל.
בעקבות הפרשה בכפר קאסם הגדיר בית המשפט מהי פקודה בלתי חוקית בעליל :
"אי חוקיות הדוקרת את העין ומקוממת את הלב.."
פקודה בלתי חוקית בעליל היא פקודה שכל אדם, גם מי שאינו משפטן, מבין שאין לציית לה משום שהיא נוגדת את מצפונו  של כל אדם רגיל.
הבעייתיות בהגדרה שנתן בית המשפט היא שבית המשפט אינו מגדיר בבירור ובאופן מדויק מהי פקודה בלתי חוקית בעליל והניסוח שקבע בית המשפט הוא עמום ונתון לפרשנות אישית.
מהי הדילמה בפניה עומד חייל ?
יש להבחין בין פקודה בלתי חוקית, ופקודה בלתי חוקית בעליל
פקודה בלתי חוקית – החייל חייב לציית לה, לאחר מכן מפקדו יועמד לדין אם יסתבר שאכן הייתה בלתי חוקית, דוגמא לכך היא פקודת מפקד להיכנס לבית ולערוך חיפוש ללא צו חיפוש.
פקודה בלתי חוקית בעליל – אסור לחייל לציית לה, אם החייל יציית לה הוא יועמד לדין יחד עם מפקדו. דוגמא לכך היא כאשר חייל נדרש להכות עציר כפות ואזוק שלא מהווה עבורו איום או סכנה – זו פקודה בלתי חוקית בעליל.

אין תגובות:

פרסום תגובה