יום רביעי, 3 באוקטובר 2012

מה כוללים המבחנים הפסיכוטכניים לצו ראשון?


מה כוללים המבחנים הפסיכוטכניים לצו ראשון?


המבחנים הפסיכוטכניים בצו הראשון מתחלקים, כמו כמעט כל דבר בצבא, כפי שתבינו בהמשך הדרך בצה"ל, לשלושה חלקים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית וחשיבה טכנית וצורנית.

מבחן פסיכוטכני – חשיבה מילולית:

חלק זה במבחנים לצו ראשון ודפ"ר כולל מבחני אנלוגיות, מבחני השלמת משפטים, מבחני הבנת הוראות, מבחני קשר בין מושגים ומבחני הבנת הנקרא. אנלוגיות הן שאלות בהן מוצג זוג מילים שיש בינהן קשר מסויים, וצריך להחליט במי מבין ארבעת הצמדים בתשובות יש את אותו הקשר בדיוק.
שאלה ממבחן אנלוגיות במבחנים לצו ראשון ודפ"ר:
נורה : מנורה
 1. תקע : שקע
 2. מים : כוס
 3. אהיל : מנורה
 4. משחת שיניים : מברשת שיניים
זוהי דוגמא לאנלוגיה ברמה גבוהה שבה עין לא מיומנת יכולה בקלות לחשוב שהתשובה הנכונה היא תשובה מספר 1 או תשובה מספר 3 אך לא כך הוא הדבר. תשובות מספר 1 ו-3 דומות מבחינת עולם התוכן ולכן מבלבלות, אך מה שצריך זה למצוא את הקשר המדוייק והמהותי בין צמד המילים בשאלה ואז לבחור את המילים שמבטאות את אותו הקשר בדיוק. בדוגמא שלנו נורה היא החלק הפעיל במנורה, כך שניתן לומר שהמנורה היא הכלי המאפשר להשתמש בנורה. באותו אופן, מברשת שיניים היא כלי המאפשר את פעולת משחת השיניים ולכן התשובה הנכונה היא תשובה מספר 4.
לא פשוט... אבל אחרי תרגול מבינים את העיקרון מאחורי שאלות אלה.
מבחני השלמת משפטים הם מבחנים בהם יש משפט, יחסית ארוך, וחסרות בו כמה מילים. בכל תשובה יש קבוצת מילים וצריך לבחור את התשובה ששומרת על היגיון פנימי בתוך המשפט.

מבחני הבנת הוראות הם מבחנים שבהם נבדקת יכולת לוגית והבין הוראה הכוללת למעלה משלב אחד. לדוגמא: בחר את המילה מבין ארבע המילים הבאות המורכבת מהאות השלישית, השמינית האחד עשר והשמונה עשר בא"ב העברי.
מבחני הבנת הנקרא הם אותם אלה המוכרים מבית הספר ובהם מוצג טקסט בנושא מסויים ואחריו מופיעות כמה שאלות שנועדו לבדוק עם כמה הקורא הבין את הרעיון של הטקטס.

מבחן פסיכוטכני – חשיבה כמותית:

חלק זה כולל שאלות במתימטיקה בנושאי משוואות, בעיות מילולית, בעיות אחוזים, בעיות תנועה ודרך, בעיות הספק ועבודה, שאלות שברים, שורשים וחזקות, המוכרות לנו כולן מימי בית הספר. בחלק זה מה שבעיקר חשוב זה לשנן את החוקים, ופשוט לתרגל, לתרגל, ו...לתרגל! אבל, יש פה קאץ' והנה הוא מגיע: בחלק זה אין מחשבון אז כל מי שנמלט עד עתה מחישובי שברים ואחוזים מתבקש להיכנס לעניינים.

מבחן פסיכוטכני – חשיבה טכנית וצורנית:

חלק זה כולל שאלות של מטריצות, צורות והבנת מצבים טכניים. בשאלות צורות ישנו רצף בעל חוקיות מסויימת של צורות, והנבחן צריך להחליט מה מבין האפשרויות תהיה הצורה הבאה. שאלות כאלה ניתן לראות חינם בקישור: מבחן צו ראשון לדוגמא. שאלות הבנת מצבים טכניים הינן שאלות המתארות מצב פיזיקלי מסויים, ולרוב שואלות מה יקרה אם... לדוגמא, מוצג ציור של מכונה בעלת מספר גלגלי שיניים, ושואלים לאיזה כיוון ינוע הגלגל התחתון אם ידוע כי הגלגל העליון נע כנגד כיוון השעון.

מבחן פסיכוטכני – שיפור היכולות:
ישנו טווח שיפור רחב מאוד בציון מבחינת ההיכרות עם סוגי השאלות ודרכי הפתרון כמו בדוגמא של האנלוגיות שהובאה מעלה, שיפור רב בתרגול החוקים הרלוונטיים בשאלות המתימטיקה, הבנת העקרון שמאחורי שאלות הבנת ההוראות, הכרת סוג החוקיות המסתתרת מאחורי שאלות המטריצות (צורות), היכרות עם המצבים הפיזיקליים המוצגים בשאלות, תרגול התמודדות עם טקסט ועוד. כל אלה פשוט מעלים את הציון!
מבחן פסיכוטכני – שיפור עבודה בזמנים:
כמו בכל תחום, ככל שנתרגל יותר, נעשה את מה שאנחנו עושים מהר יותר וטוב יותר. זה נכון לגבי לימודים וזה נכון גם לגבי קשירת שרוכי נעליים, נסו להיזכר כמה זמן לקח לכם לקשור את שרוכי נעליכם אי שם בגיל הגנון ועד כמה אוטומטי זה כיום. אותו כנ"ל לגבי קריאה, כתיבה או כל מיומנות אחרת שעולה בדעתכם. גם המיומנות הפסיכוטכנית הינה מיומנות פרופר. לכן, כדאי שאת השלב האיטי, המהסס של ניסוי והטעייה, בו אנו מנסים להבין על מה בכלל מדברים איתנו בסוג שאלות זה, נעשה בבית, מול המחשב, בסביבה הביתית והמוכרת, כך שכשנגיע ללשכת הגיוס נראה לצה"ל את המיטב שבנו.
מבחן פסיכוטכני – חשיפה מוקדמת:
כמעט כל דבר חדש ולא מוכר מעורר בתחילה בהלה או רתיעה. כולנו וזכרים מקרה שבו משהו נראה היה לנו ממש לא ברור ואחרי תקופה לא הבנו בכלל ממה חששנו. לחלקינו זה קרה עם אחד מתחומי הלימודים, לאחרים עם סודוקו ולאחרים עם התמצאות בכיוונים במקום חדש. ברגע שמכירים את סוגי המבחנים אלמנט הלחץ יורד פלאים, ולמעשה נעלם, כך שאפשר להוציא מעצמנו את המקסימום. מלש"בים שהתכוננו למבחנים מספרים שמרוב שהם "טרפו" את המבחן הם בכלל לא הבינו על איזה לחץ וקושי כל החבר'ה מסביבם דיברו אחר כך.

2 comments:

 1. כנס ל http://www.mysmartarmy.com/%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%9D/
  כדי לקבל הכנה מלאה וחינמית לצו ראשון!

  השבמחק
 2. כנס ל http://www.mysmartarmy.com/%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%9D/
  כדי לקבל הכנה מלאה וחינמית לצו ראשון!

  השבמחק